İNTERNET ŞUBESİ
Hemen Başvur İnternet Şubesi
Hayatımızı Değiştirecek 5 Yeni Teknoloji
Hayatımızı Değiştirecek 5 Yeni Teknoloji

1. Uçaklar için paraşüt?

Havayolu, ulaşımın en güvenli yollarından biri. Ancak bilim insanları havayolu taşımacılığını daha da güvenli hale getirmek için çalışıyorlar.
Bu yolda atılan adımlardan biri, uçuş sırasında sorun yaşayan uçağın bir paraşüt sistemi ile birlikte yere sağ salim indirilmesi. Küçük uçaklarda kullanılmaya başlanan bu sistem, yakın bir gelecekte büyük yolcu uçakları için de geliştirilecek gibi gözüküyor.

 

 

2. 3 boyutlu yazıcılar ne kadar ileri gidecek?

3 boyutlu yazıcı teknolojisi hayatımıza gireli çok oldu. Artık ana okullarında bile kullanılmaya başlandı. Ancak bu teknolojinin arka planında bambaşka bir gelişim yaşanıyor. 3 boyutlu yazıcılar, geleneksel üretim teknolojisinin yerini almaya çalışıyor.
En son 3 boyutlu yazıcı ile otomobil de yapıldı.
Soru şu: 3 boyutlu yazıcılar, ürünleri geleneksel üretimden daha mantıklı bir şekilde ortaya çıkarabilecek mi?
Bir gün, örneğin otomobil fabrikası yerine otomobil yazıcı merkezleri mi olacak?

 


 

3. Yabancı dil öğrenmeye gerek kalmayacak mı?

Üzerinde yoğun olarak çalışılan teknolojilerden biri de, anında çeviri yapan aletler. Bu teknolojinin amacı, farklı diller konuşan iki kişinin söylediklerini anında algılayıp ve karşı tarafın diline dönüştürmek.
Bazı bilim insanları bunun çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşebileceğini iddia ediyor. Peki o zaman yabancı dil bilmeye gerek kalamayacak mı?
Bunu sanırım teknolojinin ne kadar başarılı olacağı belirleyecek.

  


4. Kulak tanıma teknolojisi mi?!!

Evet, doğru duydunuz, kulak tanıma teknolojisi.
Kişisel güvenlik her geçen gün önem kazanıyor. Özellikle cep telefonu üreticileri parmak izi ve yüz tanıma teknolojileri geliştiriyor. Aynı şekilde es tanıma teknolojisinin kullanıldığı alanlar da çok. Şimdiki hedef ise kulak tanıma teknolojisi.
Bilim insanları, her insanın kulak şeklinin özgün olduğunu ve kimseye benzemediğini söylüyor.
Bu noktada kulak şeklinden tanıma teknolojisinin taklit edilememe konusunda hepsinden iddialı olacağı söyleniyor.

 

 

5. İnternet erişimi temel bir insan hakkı olma yolunda!

Daha dün diyebileceğimiz kadar kısa bir süre önce hayatımıza giren internetin bugün ne kadar vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu söylemeye gerek yok.
Bir zamanlar “lüks” olarak addedilen internet erişimi ise bugün çok yaygın.
Artık tartışılan internetin gerekli olup olmadığı değil, su gibi, hava gibi temel bir insan hakkı sayılıp sayılamayacağı.
Gelecekte internet erişiminin tüm dünyadaki insanlar için ücretsiz olması kimseyi şaşırtmasın.Uydular üzerinden tüm dünyaya erişim hizmeti verme çalışmaları hali hazırda başlamış durumda.
Ücretsiz kısmını ise zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KAMPANYALAR