İNTERNET ŞUBESİ
Hemen Başvur İnternet Şubesi
İstanbul: Tarihin içinde alışveriş!
İstanbul: Tarihin içinde alışveriş!

1. Kapalıçarşı (Beyazıt—Fatih)

İstanbul’da tarih ve alışveriş deyince elbette ilk akla gelen yer Kapalıçarşı. Kapalıçarşı’nın inşaatı, İstanbul’un fethinden sadece sekiz yıl sonra, 1461’de, Fatih Sultan Mehmet döneminde başlamış.
Beş yüz yılı aşkın bir süredir İstanbul’da ticaretin kalbi konumundaki Kapalıçarşı, birçok badireler atlatarak bugüne ulaşmış.
Bugün 4.000’i aşkın mağaza ile hizmete devam ediyor.
Hiçbir şey almadan sadece içinde dolaşmak bile insanı bambaşka bir aleme, bambaşka bir zaman götürüyor.

 

 

2. Mısır Çarşısı (Eminönü—Fatih)

Baharat yüz yıllar boyunca Doğu’dan Batı’ya taşınan en önemli ve değerli ticari değerdi. Doğu ile Batı’nın arasındaki İstanbul’un baharat için adresi de Mısır Çarşısı.
Mısır çarşısı baharatlar ve benzer ürünler ile bambaşka bir renge ve kokuya sahip.
Etrafındaki diğer çarşılar ile birlikte düşünüldüğünde burada geçirilecek zaman hiçbir zaman yeterli olmaz.
Bizden uyarması: Mısır Çarşısı içinde boydan boya normalde 5 dakikada geçilebilen mesafe, bazen saatlerce sürebilir!

 

 

3. Mahmutpaşa Çarşısı (Eminönü—Fatih)

Fatih Sultan Mehmet devri sadrazamlarından Veli Mahmut Paşa, yaptırdığı cami ve çarşı ile bu bölgeye ismini vermiş. Çarşı, Mahmutpaşa Yokuşu olarak anılan eğimli yolun iki yanında yer alan 250’yi aşkın dükkândan oluşuyor.
Burası için rahatlıkla “İstanbul’un en kalabalık çarşısı” denebilir.
“Bu çarşıda ne var?” diye sorana cevabımız ise, “yok, yok” olabilir ancak.

 

 

4. Arasta Çarşısı (Sultanahmet—Fatih)

Arasta Çarşısı, Sultanahmet’te, Sultanahmet Camii’nin hemen arkasında kalır. Çok büyük bir alana yayılmış değildir, o yüzden bir Sultanahmet gezisi içinde sıkıştırılabilir.
Arasta Çarşısı’nda halı, kilim ve mücevher tarzı ürünler bulmanız mümkün.
İstanbul’un tüm tarihi çarşıları turistik sayılabilir. Arasta hepsi arasında en turistiğidir belki de. Bu nedenle yerliden çok yabancı turistlere rastlamak mümkündür.

 

 

5. Balık Pazarı (Galatasaray-Beyoğlu)

Balık Pazarı, geneli Beyazıt’ta toplanmış olan İstanbul’un tarihi çarşılarına Pera’nın cevabı gibidir. Burası da diğer tarihi çarşılar gibi canlı ve renklidir. Üstelik diğerlerinden farklı olarak daha uzun süre hayat akar burada. Zira diğer tarihi çarşılar belli bir saatten sonra kapanırken Balık Pazarı’nda canlılık geç saatlere kadar sürer.

  

6. Kadınlar Pazarı (Unkapanı-Fatih)

Kadınlar Pazarı, İstanbul’un tarihi bir bölgesinde, Bozdoğan (Valens) Su Kemeri’nin hemen dibindedir. Karşılıklı mağaza ve restoranların olduğu bu bölge, bilmeyenler için ilk gördüklerinde şaşırtıcı gelir. Orada öyle bir çarşı olabileceğine pek ihtimal verilmez çünkü.
Kadınlar Pazarı bugün Türkiye’nin doğusundan gelen gastronomik ürünlerin merkezidir. Aynı zamanda yine Doğu Mutfağı’nın örneklerini sunan birçok restoran da mevcuttur bu çarşıda.

 

 

7. Sahaflar Çarşısı (Beyazıt-Fatih)

Bu çarşının girişinde “1458’den günümüze…” yazar. O kadar geriye gider mi tarihi bilinmez ama Sahaflar Çarşısı İstanbul’da tarih ve alışveriş kelimeleri yan yana gelince akla gelen önemli yerlerden biridir.
Tabi adı üzerinde, burası sahaflar ile doludur. Kitap ve belki biraz da antika bulursunuz. Diğer çarşıların çeşitliliği burada yoktur. Ama kendine has havasını veren de bu özelliğidir zaten.

 

 


8. Tarihi Bakırcılar Çarşısı (Beyazıt-Fatih)

Bakırcılar Çarşısı, el yapımı bakır ürünlerin ve hediyeliklerin satıldığı bir pazar. Beyazıt’taki Pazar, otantik kelimesinin tüm anlamlarını karşılayacak nitelikte.
Burası ürünlerin yanı sıra, etrafındaki atmosferi ile birlikte bambaşka bir mekan. Bu nedenle yeril ve yabancı turistlerin gözdeleri arasında.
Çarşı, Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin merkez duvarlarının çevreleyen alanın hemen alt tarafında bulunuyor.