İNTERNET ŞUBESİ
Hemen Başvur İnternet Şubesi
Dünyadan Ramazan Gelenekleri...
Dünyadan Ramazan Gelenekleri...

Wayang Golek - Endonezya

Bizdeki Karagöz ve Hacivat gölge oyununa benzer bir gelenek Endonezya’da var. Wayang Golek adı verilen kukla oyunu, Endonezya’da özellikle Ramazan aylarının vazgeçilmez bir eğlencesi.
Endonezya’da bizden farklı olan ise iftar gelenekleri: İftarda önce tatlı yiyorlar, akşam namazı kılındıktan sonra ise asıl yemek yeniyor.

 

 

Ramazan fenerleri - Arap ülkeleri

Arap ülkelerinde genellikle “fanus” adıyla anılan Ramazan fenerlerinin Fatımiler Devleti dönemine uzanan bir geçmişi var.
Ramazan, hilalin gözükmesiyle başladığı için halk ve özellikle de çocuklar ellerinde bu fenerlerle geceleri dışarı çıkar ve hilali görmeye çalışırdı.
Bugün Mısır’da sokaklar ve evler halen bu Ramazan fenerleriyle süsleniyor. Bugün artık işlevi aydınlatmaktan çok geleneği devam ettirmek.

 

 

Ev boyama geleneği – Yemen

Yemenlilerin Ramazan ayı geldiğinde evleri boyamak gibi bir adeti var. Bu gelenek aslında bizdeki “bayram temizliği/hazırlığı” geleneğini andırıyor. Zira Ramazan Bayramı demek evlere bol bol misafirin gelmesi demek.
Evleri temiz ve bakımlı tutmak da özellikle Ramazan’da daha da önemli hale geliyor dolayısıyla.

 

 

Vermicelli – Hindistan

Hindistan dünyada en çok Müslüman nüfusa sahip üçüncü ülke. Bu nedenle Ramazan ayları oldukça renkli geçiyor. Hindistan Müslümanları için Ramazan’ın en vazgeçilmez lezzeti ise vermicelli!
Vermicelli, ince telli bir makarna çeşidi. Fotoğraftaki gibi asılıp kurutularak hazırlanıyor.

 

 

Işıl ışıl sokaklar – Ürdün

Ramazan gelince Ürdün’de bunu fark etmemek mümkün değil. Zira neredeyse bütün sokaklar Ramazan ayı için ışıklarla dekore ediliyor ve geceleri her yer ışıl ışıl oluyor.
En çok tercih edilen ışıklı dekorasyon ise hilal şeklinde olanlar.
Bu tarz sokak ışıklandırmaları diğer Arap ülkelerinde de görülüyor.

  

Pırıl pırıl bir Ramazan – İran

İran’da Ramazan’ın gelişiyle birlikte halk gönüllü olarak camilere gidiyor ve temizliğe yardım ediyor. Ramazan’da sokaklar da her zamankinden bakımlı oluyor: Lambalar ve çiçeklerle süsleniyor her yer. 
İran’da ilginç bir “ilk sahur” geleneği var: İlk oruç tutulmadan önceki gece hemen herkes ekmek içi soğuk köfte yiyor!

 

 

Piyaleden çay – Özbekistan

Özbekler oruçlarını genellikle yemekle değil çayla açıyor. Çayı da kendilerine özgü piyale denen kaselerle içiyorlar. Ancak çay faslı bittikten sonra ana yemeğe geçiliyor. Yemeğin favorisi elbette Özbek pilavı...
 

  

Gözlere sürme – Hindistan, Yemen

Bazı Müslüman ülkelerde, erkekler Hazret-i Muhammed'in sürme çekme geleneğini özellikle Ramazan ayında uyguluyor ve gözlerine sürme çektiriyorlar.
Yemen’de bunun için cami bahçelerinde “sürmeci” tabir edilen meslek erbabı bulunuyor ve sürme çektirmek isteyen erkeklerin gözlerine sürme çekiyorlar.