İNTERNET ŞUBESİ
Hemen Başvur İnternet Şubesi
Türkiye’den Ramazan gelenekleri…
Türkiye’den Ramazan gelenekleri…

Küpecik geleneği - Kütahya

Yedi yaşından büyük çocuklar toplanır, ev ev dolaşıp “küpecik” söylerler. Çocukları bir başkanları olur ve bu başkanın peşine düşüp dolaşır çocuklar.
Kapısını çaldıkları evlerden çocuklara bahşiş ya da sevdikleri yiyecekler verilir.
Küpecik geleneğinin ne zaman başladığı bilinmiyor ama yüzyıllardır sürdüğü tahmin ediliyor.
Benzer gelenekler farklı bölgelerde de var.

 

 

Tel helvası - Sivas

Tel helvası, Sivas’ta Ramazanlarda yapılan bir tatlı. Baştan söyleyelim, yapımı kolay değil! Altı kişinin bir araya gelmesini gerektiriyor. Ama bu emeğin karşılığında benzersiz bir lezzet ortaya çıkıyor.
Helva yapımında şeker, su, un ve limon tozu kullanılıyor. Altı kişinin kol kuvvetine ihtiyaç var, bir de işi iyi bilen bir ahçıya…
Tel helvasını sadece içindekiler değil, birlikte çalışma ve ortak bir iş başarmanın hazzı bu kadar lezzetli yapıyor.
Maalesef her şeyin kolayına kaçıldığı günümüzde bu gelenek git gide unutuluyor, işi bilen ustalar da azalıyor.

 

 

İlk oruç hediyesi – Erzurum

Erzurum’un hoş Ramazan geleneklerinden biri de, ilk kez oruç tutan çocuklara çeşitli hediyeler verilmesi. Bu hediyeler arasında çocukların çok istedikleri şeyler olabileceği gibi oruç tutarken özledikleri yiyecekler de olabiliyor.
Böylelikle çocuklar oruç tutmaya özendiriliyor.
Benzer gelenekler sadece Erzurum değil, Türkiye’nin farklı bölgelerinde de görülüyor.

 

 

İmece usulü – Artvin

Artvin’de kadınlar, Ramazan’ın gelmesinden 10-15 gün önce bir araya gelip birlikte, imece usulü erişte ve silor hazırlıyorlar. Bu tabi ki Ramazan sofraları için bir hazırlık.
Yufkalar birlikte açılıyor, kesme işlemi birlikte yapılıyor. Amaç sadece Ramazan’a hazırlık değil elbette, bir arada olmanın güzelliğini, neşesini de yaşamak.

 

 

Keşkek – Kilis

Ramazan ayının başladığını Kilis’te evlerden yayılan keşkek yemeği kokularından anlayabilirsiniz. Zira Razaman’ın ilk gününde genemllikle keşkek pişirilir ve yenir.
Kilis’te keşkek ile birlikte özellikle Razaman döneminde tercih edilen ve önceden hazırlanan yiyecekler arasında grebiç ve kahke de var

  

Ramazan bandosu – Amasya

160 yıl kadar önce, o zamanın Amasya valisi bir Ramazan günü kalede davul zurna çaldırır. Özellikle iftarda müzik eşliğinde oruç açmak Amasyalıların çok hoşuna gider ve o günden bugüne belediye bandosu Ramazan ayında, iftardan bir saat kadar önce müzik yapmaya başlar.
Bu müzik geceleri, sahur sırasında da devam ediyor.

 

 

Sellime çıkmak – Sinop

Bu gelenek aslında Türkiye’nin diğer bölgelerinde görülen, çocukların ya da gençlerin ev ev dolaşıp mani okuması ile benzer bir gelenek. Ama bazı detayları ile birlikte Sinop’a özgü hale gelmiş.
Bu detayların başında, gençlerin yaptıkları bir sandal maketi ile sokaklarda dolaşması var.
Gençler bu sandal maketi ile evlerin kapılarını çalıyor, kapılar açılınca da maniler okuyorlar.
Evlerden de gençlere mendillere sarılı bahşişler veriliyor.
Bu geleneğin bir diğer adı da helesa. Zira evlerin önünde okunan manilerden biri şu şekilde: ''Helesa, yelesa, heyemola yusa, yusa hop''